تهیه بهترین پیاز زعفران قائنات برای کاشت

تهیه بهترین پیاز زعفران قائنات برای کاشت

خرید پیاز زعفران از کشاورز قطعا خیلی بهتری از خرید پیازی است که از دست چندین واسطه گذشته و به دست خریدار می‌رسد.تهیه بهترین پیاز زعفران قائنات برای کاشت

پیاز زعفران مرغوب

کشاورزان در صورتی که بتوانند با انتخاب پیاز زعفران مرغوب برای کشت زمین زعفران خود از پیازچه مرغوب استفاده کنند مزایا و فواید زیادی را در برخواهد داشت. در ضمن نگهداری پیاز زعفران جزء مهم ترین مراحل کاشت پیاز محسوب می شود. تکثیر زعفران از طریق پیاز صورت می گیرد. انتخاب پیاز زعفران مرغوب برای کشت زعفران از اهمیت بالایی برخوردار است

پیاز زعفران خوب

کشاورزان در صورتی که بتوانند با انتخاب پیاز زعفران مرغوب برای کشت زمین زعفران خود از پیازچه مرغوب استفاده کنند مزایا و فواید زیادی را در برخواهد داشت. در ضمن نگهداری پیاز زعفران جزء مهم ترین مراحل کاشت پیاز محسوب می شود. تکثیر زعفران از طریق پیاز صورت می گیرد. انتخاب پیاز زعفران مرغوب برای کشت زعفران از اهمیت بالایی برخوردار است. پیازهایی که برای کاشت انتخاب می شوند بایستی دارای وزن ۸ گرم و دارای جوانه انتهایی سالم و بدون پوسیدگی باشند، هر چه پیاز درشت تر باشد محصول به دست آمده مرغوب تر و عملکرد سالهای ابتدایی کشت بیشتر خواهد بود. به همین دلیل معمولا پیازها را از مزارع ۳ تا ۴ ساله انتخاب می کنند. در هر صورت هنگامی که برگ ها کاملا خشک شدند پیازها را از خاک در می آورند.

تهیه و انتخاب پیاز مرغوب نه تنها باعث افزایش عملکرد در همان سال اول شده، بلکه از طریق بچه زایی بیشتر و تولید پیازهای درشت موجب افزایش محصول سال بعد نیز می شود وزن پیازهای زعفران بین ۱ تا ۲۰ گرم متفاوت است. برای کشت زعفران بهتر است پیازهای بالای ۸ گرم را انتخاب نمود.

تهیه بهترین پیاز زعفران برای کاشت

عموما از دو روش برای برداشت پیاز زعفران از زمین استفاده می شود:

در شیوه اول پیاز های زعفران به صورت مستقیم از زمین های خشک کشاورزی خارج می شوند. در شیوه دوم پس از آبیاری و خیس نمودن زمین های کشاورزی، پیاز های زعفران را با استفاده از ابزار های کشاورزی از زمین خارج می کنند. در شیوه دوم پیشنهاد می شود تا پس از برداشت پیاز ها آنها را بلافاصله به زمین های خشک منتقل نمایید. عموما شیوه اول طرفداران بیشتری دارد و در هنگام خواب بودن گیاه و عموما در گرمی هوا از این شیوه استفاده می شود.

برای نگه داری پیاز های زعفران می توان آنها را به مدت چند ماه در مکان مناسب قرار داد. از ویژگی های این مکان ها دمای هوای ۳ تا ۵ درجه و همچنین ارتفاع ۳۰ سانتیمتری از سطح زمین است. پیاز های زعفران باید به صورتی قرار گیرند که هوا بتواند به سادگی بین آنها جریان داشته باشد.

هرگز پیاز های زعفران را بر روی هم انباشته نکنید. با این کار عمل تخمیر افزایش می یابد و باعث گرم شدن پیاز ها می شود. در نتیجه فساد آنها را به دنبال دارد.

پیاز زعفران

شاید تا بحال برای شما سوال شده باشد که بهترین پیاز زعفران را از کجا باید تهیه کنیم؟خراسان جنوبی قطب کشت زعفران می باشد و از آب و هوای مساعدی برای کشت پیاز زعفران برخوردار است منطقه قائنات بدلیل اینکه با کمبود آب مواجه است از پیاز زعفران مرغوبی برخوردار نمی باشد زیرا پیاز زعفران نیاز به آبیاری های پی در پی و اگر بصورت نا مناسب آبیاری شود ممکن در زیر زمین پوسیده یا آفت بزند.یک عدد پیاز مرغوب باید اینگونه باشد که زمان گلدهی ۲الی۳ عدد گل از آن بیرون از خاک بزند و بهترین و با عیار ترین زعفران از آن برداشت شود.

کشت پیاز زعفران

امروزه کشت زعفران به مدل های مختلفی انجام می دهند که رایج ترین آن کشت پیاز زعفران در گلخانه می باشد که می خواهیم در این مورد و تفاوت آن با کشت خاکی برای شما توضیح بدهیم.در زمان های قدیم پیاز زعفران را به روش خاکی کشت می کردند که یکی از بهترین نوع کشت می توان از آن نام برد زیرا زمانبندی آبیاری مناسبی نسبت به بقیه دارد و زعفرانی هم که از آن برداشت می شود دارای قدرت رنگدهی بالا می باشد بیشتر کشاورزان منطقه خراسان جنوبی از این نوع کشت استفاده می کنند اما در کشت گلخانه ای زعفران نوع پیاز آن با بقیه متفاوت نسبت به پیاز زعفران کشت سنتی می باشد چون که درصد خراب شدگی و پوسیدگی آن بالا می باشد.

خرید پیاز زعفران

پیاز زعفران مرغوب باید عاری از آفت،کرم خوردگی و پوسیدگی باشد زیرا باید از این نوع پیاز یک زعفران مرغوب و درجه یک برداشت کرد از این رو برای احداث مزرعه جدید زعفران باید بهترین نوع پیاز اصلاح شده را جهت کاشت در ایجاد و ترویج کشت مورد اهمیت قرار داد.پیازی که در مناطق گرمسیری کاشت می شود از کیفیت بالایی برخوردار است و کشاورزانی که پیاز زعفران کاشت می کنند مرتب باید آبیاری آن را انجام دهند نکته بسیار مهمی که حائز اهمیت است اینکه آبیاری پشت سر هم پیاز زعفران را نابود می کند و برعکس اگر آب کافی به آن نرسد موجب می شود که پیاز از بین برود پس در آبیاری باید نکات مهمی را مورد توجه قرار دهید.

اقدامات مورد نیاز قبل از کشت پیاز زعفران

برای کشت از پیاز های درشت تر و سالم تر استفاده کنید. قبل از قرار دادن آنها در زیر زمین به منظور ضد عفونی کردن آنها بخشی از پوست را جدا کنید و سپس در خاک قرار دهید. یکی دیگر از اقدامات مورد نیاز، ضد عفونی کردن پیاز های زعفران قبل از کاشت است. به منظور مبارزه با بیماری ها، از سموم موجود به منظور نابودی کنه ها و بیماری های مرسوم در قارچ ها استفاده نمایید.

تهیه زعفران اصل و مرغوب

جهت تهیه زعفران قائنات متوانید از طریق فروشگاه زعفران اقدام به خرید انلاین کنید یا از طریق شماره های زیر جهت تهیه زعفران اقدام نمایید

تماس – پیامک – واتساپ

  • 09172245676
  • 09037889622
  • مجتبی دیانت
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *