بهترین انواع زعفران و خواص آن

بهترین انواع زعفران و خواص آن

بهترین نوع زعفران برای صادرات چه زعفرانی است؟

بهترین انواع زعفران و خواص آن

بهترین زعفران صادراتی ایران چه زعفرانی است و قیمت این زعفران صادراتی چقدر است؟ این سوالها یکی از مهم ترین سوالاتی است که بدون دانستن جواب آنها اصلا نباید زعفرانی صادر کرد. متاسفانه خیلی از افراد که قصد صادرات زعفران را دارند، دست به این کار می زنند بدون اینکه درباره انواع زعفران صادراتی و زعفرانی که مورد پسند کشور مقصد است، اطلاعی داشته باشند. کشورها بنابر نحوه مصرف زعفران، دسته بندی های مختلفی دارند. ما در این قسمت می خواهیم درباره زعفران صادراتی و اینکه چه زعفرانی برای صادرات بهتر است، صحبت کنیم.

وضعیت ارز این روزهای کشور ما، خیلی از ایرانی ها را به آن سمت برده که اگر می توانند محصولی را صادر کنند تا بتوانند درآمد دلاری داشته باشند. ایران از یک طرف همیشه به زعفرانش معروف بوده. از طرف دیگر، زعفران ادویه ای است که مقدار کمی از آن، هم جابجایی راحتی دارد و هم اینکه ارزش پولی بالایی دارد، پس چه چیزی بهتر از صادرات زعفران؟ البته خیلی مهم است که چیزی که صادر می کنید، زعفران اصل باشد. در قسمت تشخیص زعفران اصل از تقلبی، روش هایی برای تشخیص زعفران واقعی معرفی شده است.

بهترین انواع زعفران و خواص آن

برای شناخت بهترین نوع زعفران برای صادرات، باید انواع زعفران را شناخت

همانطوری که می دانید، کشاورزهای زعفران اول گل زعفران را از زمینشان می چینند. هر گل زعفران، ۳شاخه زعفران دارد. درکنار خواص زعفران یکی از دلایلی که قیمت زعفران، بالاست، همین سخت جمع شدن زعفران است. یعنی چه؟ یعنی اینکه برای به دست آوردن یک کیلو زعفران خشک باید حداقل ۹۰ کیلو گل زعفران برداشت کرد و زعفران هایش را جدا کرد، تا نهایتا یک کیلو زعفران خشک، دست کشاورز را بگیرد. اگر مقدار گلهای زعفران کشاورز کم باشد، معمولا خودش و خانواده اش سعی می کنند تا این گل ها را پاک کنند(زعفران را از گل ها جدا کنند). اما اگر تعداد این گل ها زیاد باشد، کشاورزها، گل های زمینشان را به دست خانم هایی می دهند که به آنها گل پاک کن می گویند.

نقش گل پاک کن زعفران

گل پاک کن ها در مقابل کاری که انجام می دهند، از کشاورز پول می گیرند. هر شاخه زعفرانی که در گل وجود دارد به خودی خود، ریشه زرد رنگی دارد که به قرمزی آن متصل است. کشاورز باید به گل پاک کن بگوید که چگونه زعفرانش را پاک کند. تمام ریشه را حذف کند یا اصلا به ریشه دست نزند. اگر ریشه زعفران حذف نشود، زعفران دخترپیچ به دست می آید.

این زعفران برای مصرف خانواده فوق العاده هستند. چون اولا ریشه موجود در آنها، نشان می دهد که این زعفران، اصلِ اصل است و دوما اینکه قیمت آن در مقایسه با انواع دیگر زعفران بسیار پایین تر است.

زعفران پوشال

ریشه زعفران، خواص فوق العاده ای دارد ولی برای صادرات، زیاد قابل قبول خارجی ها نیست. برای همین معمولا در زعفران ها سعی می کنند تا ریشه را حذف کنند یا اصطلاحا زعفران را سرگل کنند. زعفران سرگل، زعفرانی است که فقط قسمت های قرمز زعفران را دارد و دیگر خبری از وجود ریشه نیست. اما امکان دارد در حین سرگل کردن زعفران و جدا کردن کامل ریشه، ریشه زعفران مثل یک دم سفید باقی بماند. این زعفران را زعفران پوشال می گویند.
این زعفران هم زعفران معتبری است چون که قسمتی از ریشه دیده می شود. اگر در زعفرانی ریشه دیدید، می توانید مطمئن شوید که زعفرن اصلی در دستانتان است. اکثر تقلب های زعفرانی از موقعی شروع می شوند که ریشه حذف شده باشد.

پوشال ضعیف

کلاله ها بسیار ضعیف و نازک است که مهمترین دلیل آن آب ناکافی و خاک نامناسب و همچنین آبیاری زمین پس از موعد مقرر می باشد. عامل دیگر  و تاثیر گذار ،ریز و ضعیف بودن پیاز زعفران می باشد.

پوشال معمولی

کلاله ها درشت تر است، بو و طعم بهتری نسبت به نوع معمولی دارد.

زعفران پوشال قلمدار

زعفران پوشال قلمدار، یک زعفران از نوع پوشال است که رشته های قرمز آن کشیده و ظخیم تر است. و میزان زردی کلاله های زعفران نیز کمتر است و هیچ گونه گرده زعفرانی با خود ندارد

زعفران سرگل

زعفران سرگل، همانطور که گفتیم فقط شامل قسمتهای قرمز آنست و دیگر ریشه ای وجود ندارد. این زعفران، همان زعفرانی است که معمولا در کوچه و بازار خریداری می شود. مردم معمولا فقط این مدل زعفران را به اسم زعفران می شناسند. زعفران سرگل رنگدهی بالایی دارد و بیشتر از بقیه زعفرانها استفاده می شود. ین نوع زعفران یکی از رایج ترین و پر مصرف ترین انواع زعفران است واغلب مصرف کنندگان و مشتریان این مدل از زعفران را بهتر می شناسند و برای خرید انتخاب می کنند. چون قیمت آن نسبتا ارزان است. در این نوع یا مدل از زعفرون دیگر خبری از قسمت زردی و یا ریشه‌ زعفران نیست. و قدرت رنگ دهی در این نوع زعفران بسیار زیاد است.

روش تهیه سرگل

این نوع زعفرون از روش الک کردن و نیز پاک کردن زعفران پوشال و یا دخترپیچ (دسته) به دست می آید و در  آن فقط کلاله زعفران دیده می شود.در فرایند تبدیل زعفران پوشال و دخترپیچ به سرگل امکان شکستن کلاله هست و صورت میگیرد. بنابراین در این نوع زعفران مقداری شکسته و گاهی نرمه زعفران دیده میشود که بر اساس مقدار نرمه و شکسته موجود در آن به نوع درجه یک و یا درجات پایین تر تقسیم بندی می شود.

خصوصیات زعفران سرگل

  • کلاله بدون ذره ای زردی و یا ریشه زعفران وکاملا قرمز باشد.
  • رشته ها کاملا از هم جدا است.
  • کلاله ها به هم چسبیده نباشد.
  • خوش رنگ باشد.

تشخیص مرغوبیت این نوع زعفران بسیار دشوار است و با دو شاخصه “طول کلاله” و عدم وجود تکه های سفیدی مخلوط با زعفران که رنگ قرمز به خود گرفته اند، عیار سنجی می گردد و به سه درجه تقسیم میگردد.

نوع درجه یک در واقع باید عیار و رنگ دهی آن از نگین سوپر بیشتر باشد و نوع درجه سه ممکن است اندکی از پوشال قلمدار کمتر باشد.

موارد استفاده زعفران سرگل

با توجه به اینکه زعفران ممتاز (سرگل) از بین انواع مختلفی که برای زعفران در بازار وجود دارد، ازقدرت رنگ دهی مطلوب و نیز  قیمت مناسبی برخوردار است، برای مصارف خانگی  و آشپزی بسیار مناسب و  مقرون به صرفه است .اگر میخواهید برای منزل و یا آشپزی و حتی رستوران زعفران تهیه کنید پیشنهاد ما به شما تهیه این نوع زعفران از فروشگاه پارسیف است زیرا دراین فروشگاه زعفران با ضمانت کیفیت تقدیم شما می گردد و همچنین شما در این فروشگاه زعفران را مستقیم از کشاورز تهیه می کنید و امکان پرداخت درب منزل نیز برای شما وجود دارد.

بهترین نوع زعفران برای صادرات؛

زعفران سوپرنگین یا نگین صادراتی

بهترین نوع زعفران برای صادرات، همین زعفران سوپرنگین یا نگین صادراتی است. کلا زعفران نگین، زعفرانی است که خوش قد وقامت و بلند باشد. یعنی سفیدی جدا شده باشد و طول هر زعفران، در بلندترین حالت خودش باشد. اما چه چیزی باعث می شود تا زعفران نگینی را صادراتی بگوییم؟

قسمت بالای هر شاخه زعفران، درشت تر و پهن تر است. این قسمت پهن، خیلی بر روی رنگدهی زعفران تاثیر می گذارد. هر زعفرانی که قسمت بالایش پهن تر و درشت تر باشد، زعفران بهتری برای صادرات است. هر زعفرانی نمی تواند سرقلم پهن و درشتی داشته باشد، هر کشاورزی هم نمی تواند زعفران سوپرنگین برداشت کند. زعفران سوپر نگین، کشاورزی را می خواهد که به زمینش رسیده باشد و دغدقه کار و پیشرفت کشاورزی اش را داشته باشد.

درشت بودن سرقلم زعفران، یکی از مهم ترین فاکتورهایی است که تعیین می کند آیا این زعفران بهترین نوع زعفران برای صادرات است یا نه. فاکتورهای دیگری باید بررسی شود تا نهایتا بتوان زعفرانی را واقعا صادراتی دانست. رنگ زعفران یکی دیگر از همین فاکتورهاست.

تهیه زعفران اصل و مرغوب

جهت تهیه زعفران قائنات متوانید از طریق فروشگاه زعفران اقدام به خرید انلاین کنید یا از طریق شماره های زیر جهت تهیه زعفران اقدام نمایید

تماس – پیامک – واتساپ

  • 09172245676
  • 09037889622
  • مجتبی دیانت
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *