جابجایی و حمل و نقل گل زعفران

جابجایی و حمل و نقل گل زعفران

در فصل برداشت زعفران با توجه به حجم زیاد گل برداشت شده و زمان ماندگاری بسیار کم گل ها، نیاز فراوان به نیروی کارگری است.

لذا بخشی از محصول برداشت شده به روستاها و شهرستان های مجاور ارسال می شود. در صورت رعایت نکردن نکات بهداشتی و انباشته کردن گل ها برروی یکدیگر،در حین حمل و نقل، گل ها فاسد و کلاله های زعفران دچار آلودگی میکروبی میشوند و کیفیت زعفران استحصالی کاهش می یابد. در نتیجه همه ساله مقادیرزیادی گل زعفران ودر نتیجه محصول زعفران ضایع شده یادچار افت کیفیت متنابهی میشوند.

تأخیر در برداشت گل های زعفران موجب باز شدن کامل گل ها می شود، که باعث کاهش محافظت گلبرگهای گل زعفران بر کلاله های قرمز رنگ زعفران میشود، اشعه خورشید و باد کیفیت رنگ کلاله ها را کاهش می دهد و امکان آلودگی محصول به علت نزدیکی به سطح خاک افزایش می یابد. حمل و نقل گل برداشت شده به صورت غنچه آسانتر بوده و فضای کمتری اشغال می کند. کلاله گل هایی که با تأخیر در مزرعه برداشت می شوند باید به سرعت جدا شوند.

جابجایی و حمل و نقل گل زعفران

حمل و نقل گل های برداشت شده

غنچه ها و گل های برداشت شده بهتر است از یکدیگـر جدا شوند و به منظور جلوگیری از خراب شدن گل ها توصیه می شود از سبدهای حصیری یا کیسه های نخی استفاده شود.سبدها بیش از حد پر یا فشرده نشوند و تا زمان پرکردن (جداکردن کلاله از گل) در دمای صفر درجه سانتی گراد انبار شوند. بهتر است حداکثر ضخامت انباشتگی گل ۱۰ سانتی متر باشد.

کلاله ها باید بلافاصله پس از چیدن گل، جدا شوند زیرا در اثر گذشت زمان گرده های زرد رنگ پرچم بر روی کلاله ها قرار گرفته و جداسازی کلاله ها سخت تر می شود که در نتیجه باعث آسیب دیـدن کلاله ها و کاهش ارزش و بازار پسندی زعفران میشود.بافت زنده محصولات تازه (از جمله میوه ها، سبزی ها و گل های شاخه بریده) در مجاورت اکسیژن هوا مورد تهاجم حشرات، میکروب های هوازی و اثرات شیمیایی اکسیژن قرار خواهند گرفت. از طرف دیگر، امروزه تقاضا برای محصولات با کیفیت (نزدیک به تازه) با ماندگاری بالا، در حال افزایش است.

این تقاضا منجر به توسعه بسیاری از تکنیک های نگهداری و فراوری نوین، مانند کاربرد لفاف های با کاربـــرد اتوکالو کـــردن، بسته بندی اسپتیک و تحت خلا، نگهداری تحت اتمسفر کنترل شده و اتمسفر تغییریافته، شده است

لذا به منظور بسته بندی گل زعفران باید به روش زیر عمل کرد:

  • مرحله ۱: گل های زعفران به صورت غنچه تهیه شوند.
  • مرحله ۲: گل ها توزین شده و در داخل بسته های پلاستیکی چند لایه پلی اتیلن پلی آمید با ضخامت ۸۵ میکرون قرار گیرند.
  • مرحله ۳: بسته ها در دستگاه بسته بندی تحت اتمسفر تغییر یافته قرار گیرد و گاز با ترکیب مناسب به آن وارد شود و بلافاصله پس از تزریق گاز به صورت حرارتی دوخت شوند.
  • مرحله ۴: ترکیب گاز وارد شده به بسته ها، ۵۰ درصد دی اکسید کربن، ۵ درصد اکسیژن است.
  • مرحله ۵: ترکیب گاز پس از بسته بندی با استفاده از دستگاه اندازه گیری ترکیب گاز تعیین شود.
  • مرحله ۶: بسته ها در سردخانه تحت دمای صفر درجه سانتی گراد به مدت حداکثر ۲ هفته نگهداری شوند.

اجرای این بسته بندی موجب افزایش طول عمر نگهداری گل زعفران با حفظ خواص کیفی آن، کاهش میزان فساد و ضایعات گل زعفران، تازه نگهداشتن گل زعفران بدون استفاده از افزودنی ها و پرتودهی

 

تهیه زعفران اصل و مرغوب

جهت تهیه زعفران قائنات متوانید از طریق فروشگاه زعفران اقدام به خرید انلاین کنید یا از طریق شماره های زیر جهت تهیه زعفران اقدام نمایید

تماس – پیامک – واتساپ

  • 09172245676
  • 09037889622
  • مجتبی دیانت
اشتراک گذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *