چگونه بو و طعم زعفران را تشخصی بدهیم

زعفران همیشه عطر شیرین دارد و نه طعم شیرین. یکی از رشته‌های زعفران را روی زبان خود قرار دهید طعم زعفران کمی به تلخی می‌زند یا گاهی هم هیچ طعم خاصی نمی‌دهد.

بو و طعم زعفران چگونه است

به قسمت هایی از ریشه که مقداری رنگ کلاله را به خود جذب کرده است بوری زعفران گفته میشود. بوری معمولا هنگام تهیه سرگل ممتاز از پوشال بدست می آید که ذرات ریز زعفران هم با آن مخلوط می باشد.

طعم زعفران

عمده ترین ترکیب ایجاد کننده طعم تلخ در زعفران گلیکوزیدی بی رنگ بنام پیکروکروسین است. این ماده تلخ و قابل تبلور می باشد و از طریق هیدرولیز اسید، گلوکز و آلدئیدی به نام سافرانال تولید میکند.

عطر زعفران

عطر زعفران مربوط به روغن های فرار موجود درآن است. این ماده بسیار روان و مایعی بی رنگ از رده ترپن ها می باشد که بوی شدید زعفران مربوط به آن میباشد. اسانس های استخراجی به راحتی اکسیژن جذب کرده و به مایع غلیظ و قهوه ای رنگی به نام سافرانال تبدیل می گردند.

اسانس های روغنی زعفران فوق العاده ناپایدار هستند و در تجارت قابل عرضه نیستند، ولی به جای آن ها تنتور الکلی زعفران جهت عطر و طعم دادن به غذا و استفاده در عطرسازی به کار میرود. مهمترین ترکیبات موجود در زعفران شامل ترکیبات زرد رنگ که به خوبی در آب محلول اند، ترکیبات تلخ از جمله پیکروکروسین که به ویژه مقوی معده هستند ، مواد معطر که مهمترین ترکیب آن سافرانال میباشند و گاهی تا ۱ درصد زعفران را تشکیل میدهد ، روغن ثابت به میزان حداکثر ۱۰ درصد، رطوبت حدود ۱۳-۱۰ درصد و ترکیبات معدنی که در حدود ۵ درصد میباشد.

تهیه زعفران اصل و مرغوب

جهت تهیه زعفران قائنات متوانید از طریق فروشگاه زعفران اقدام به خرید انلاین کنید یا از طریق شماره های زیر جهت تهیه زعفران اقدام نمایید

تماس – پیامک – واتساپ

  • 09172245676
  • 09037889622
  • مجتبی دیانت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

به کمک نیاز داری؟ با ما در تماس باشید!
شروع گفتگو
سلام! برای چت در WhatsApp روی یکی از اعضای زیر کلیک کنید
معمولا در عرض چند دقیقه پاسخ می دهیم